Optimile EURO 2024, 30 iunie: Anglia - Slovacia 2-1 și Spania - Georgia 4-1

Optimile EURO 2024 continuă duminică, 30 iunie, cu meciurile Anglia - Slovacia și Spania - Georgia. Sâmbătă s-au jucat meciurile Elveția - Italia (2-0) și Germania - Danemarca (2-0).

Anglia - Slovacia 2-1

Au marcat: Bellingham 90+5', Kane 91' / Schranz 25'

Anglia se califică în sferturi, cu mari emoții, în fața Slovaciei, pe care a învins-o în reprizele de prelungiri. Slovacia a fost la câteva secunde de o calificare istorică, însă golurile marcare de Bellingham (în ultimele 2 minute din timpul regulamentar) și Kane (în primul minut din prelungiri) au adus calificarea Angliei.

Anglia va juca în sferturi contra Elveției.

• Slovacia: 7

Anglia s-a calificat în optimile EURO 2024 după ce a câștigat grupa A, cu cinci puncte. Echipa a obținut o victorie cu Serbia (1-0) și două rezultate de egalitate, cu Danemarca (1-1) și cu Slovenia (0-0).

Slovacia a fost adversara României în grupa E și s-a calificat de pe locul al treilea, cu patru puncte, la egalitate cu România (care a câștigat grupa) și cu Elveția (care a terminat pe locul doi). Slovacii au obținut o victorie neașteptată în fața Belgiei (scor 1-0), o înfrângere cu Ucraina (1-2) și un rezultat de egalitate cu România (1-1).

Spania - Georgia 4-1

Au marcat: Rodri 39', Fabian Ruiz 51' , Nico Williams 75', Dani Olmo 83'/ Le Normand 18' - autogol

Spania, dublă campioană europeană în 2008 și 2012, a eliminat în optimi Georgia, revelația EURO 2024. În sferturi, spaniolii vor întâlni țara gazdă, Germania, într-un meci cât o finală.

• Georgia: 3

Spania s-a calificat în optimile EURO 2024 după ce a câștigat grupa B, cu maximum de puncte (9). Echipa a obținut victorii cu Croația (3-0), Italia (1-0) și Albania (1-0). Este singura echipă care a câștigat toate meciurile din faza grupelor.

Georgia s-a calificat în optimile EURO 2024 după ce a terminat grupa F pe locul al treilea, cu patru puncte. Calificarea a obținut-o în ultimul meci, după victoria spectaculoasă în fața Portugaliei (2-0). Georgienii au mai obținut un rezultat egal cu Cehia (1-1) și au pierdut în fața Turciei (1-3).