Optimile EURO 2024, 29 iunie: Elveția - Italia 2-0 și Germania - Danemarca 2-0

Optimile EURO 2024 au început pe 29 iunie. Elveția și Germania sunt primele echipe calificate în sferturi, după victoriile în fața Italiei (2-0), respectiv Danemarcei (2-0).

Elveția - Italia 2-0

Au marcat: Freuler 37' și Vargas 46'.

Elveția a produs surpriza și a eliminat campioana europeană en-titre Italia, care nu a arătat ca echipa care a cucerit titlul european, în anul 2021.

În sferturi, Elveția va juca împotriva câștigătoarei meciului Anglia - Slovacia (30 iunie, ora 19:00)

• Italia: 4

Elveția s-a calificat în optimile EURO 2024 după ce a terminat pe locul 2 în grupa A, cu cinci puncte, fără să piardă vreun meci. O victorie clară cu Ungaria (3-1) și două rezultate de egalitate cu Scoția (1-1) și Germania (1-1).

Italia s-a calificat în optimile EURO 2024 după ce a terminat pe locul 2 în grupa B, cu patru puncte, înregistrând o victorie cu Albania (2-1), un egal in-extremis cu Croația (1-1, gol egalizator marcat în minutul 90+8 de Zaccagni) și o înfrângere cu ghinion în fața Spaniei (0-1) după un autogol al lui Calafiori.

Germania - Danemarca 2-0

Au marcat: Havertz 53' - penalty și Musiala 68'

Germania a confirmat statutul de favorită și s-a calificat în sferturi în detrimentul Danemarcei.

• Danemarca: 3

Germania s-a calificat în optimile EURO 2024 după ce a câștigat grupa A, cu șapte puncte, fără să piardă vreun meci. O victorie răsunătoare contra Scoției în meciul de debut (5-1), una contra Ungariei (2-0) și un egal cu Elveția (1-1).

Danemarca s-a calificat în optimile EURO 2024 după ce a terminat pe locul 2 în grupa C, cu trei puncte, înregistrând trei rezultate de egalitate, cu Slovenia (1-1), Anglia (1-1) și Serbia (0-0).