Argentina a câștigat Copa America. În finală, Argentina a învins Columbia în prelungiri cu scor 1-0

Argentina s-a impus din nou la Copa America, iar Lionel Messi a ridicat un nou trofeu cu naționala sa după cel de la Campionatul mondial câștigat în urmă cu doi ani.

Naţionala "albiceleste" a marcat golul victoriei în minutul 112, prin atacantul Lautaro Martinez, în condiţiile în care superstarul Lionel Messi a părăsit terenul accidentat, în minutul 66.

Meciul de la Miami a început cu întârziere din cauza unor incidente care au avut loc la intrarea pe stadion.

Poliţia a făcut uz de forţă şi a arestat mai mulţi indivizi care au încercat să pătrundă în arenă fără bilete.

După mai multe incidente, porţile au rămas închise timp de câteva ore, iar personalul medical a acordat îngrijiri mai multor persoane cărora li s-a făcut rău din cauza căldurii (aproximativ 34 de grade Celsius) şi a mulţimii compacte.

Organizatorii au redeschis în final accesul, iar intrarea suporterilor s-a derulat din nou în haos, subliniază AFP.

Naționala de fotbal a Argentinei a câștigat de 16 ori Copa America și de 3 ori Campionatul Mondial.