Îți recomandăm să încerci și aplicația Euronews România!

JO 2024. Echipajul feminin de 8+1 al României, medalie de aur. Echipajul masculin de 8+1 a terminat pe 5. Canotajul românesc are 5 medalii

Aur pentru România în cursa feminină de 8+1, la Jocurile Olimpice de la Paris.

03/08/2024 , 12:17

Echipajul masculin, locul 5 în proba de 8+1

La masculin, echipajul Marii Britanii a fost pur și simplu prea rapid și a luat aurul. România a încheiat pe poziția a cincea. Echipajul Tricolor de 8+1 cu cârmaci, plecat de pe primul culoar, a fost format din Mihăiţă Ţigănescu, Laurenţiu Danciu, Bogdan Băitoc, Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Mugurel Semciuc, Florin Arteni, Florin Lehaci şi Adrian Munteanu (cârmaci).

Medalia de argint au luat-o olandezii, iar bronzul le-a aparținut americanilor, urmați de germani.

03/08/2024 , 11:57

România a cucerit medalia de aur la canotaj, în proba feminină de 8+1 rame cu cârmaci

Barca României a câștigat finala A cu timpul de 5:54:39. România le are în componență pe Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş și Victoria Ştefania Victoria Petreanu (cârmaci).

Româncele, care au plecat e pe culoarul 3, au avut cel mai mare stroc pe final, cu 45 de bătăi.

Români luptă pentru alte două medalii la canotaj, sâmbătă, 3 august, în baza de la Vaires-sur-Marne. De la ora 11:50, șanse mari are echipajul feminin de 8+1 rame cu cârmaci, în finala A. Barca României le are în componență pe Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş și Ştefania Victoria Petreanu (cârmaci).

De la ora 12:30, la masculin, România concurează tot în proba de 8+1 rame cu cârmaci, în finala A, iar echipajul e format din Mihăiţă Ţigănescu, Laurenţiu Danciu, Bogdan Băitoc, Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Mugurel Semciuc, Florin Arteni, Florin Lehaci şi Adrian Munteanu (cârmaci).

Medaliile României la canotaj, la JO 2024

Aur: Florin Enache, Andrei Cornea (dublu vâsle)

Argint: Simona Radiș, Ancuța Bodnar (dublu vâsle)

Argint: Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel (dublu rame feminin)

Argint: Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel (dublu vâsle feminin, categoria ușoară)

Știrea inițială:

România a evoluat vineri în alte trei finale olimpice: dublu rame masculin, dublu rame feminin și dublu vâsle feminin, categoria ușoară. Team Romania a cucerit două medalii de argint, la dublu rame feminin (Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel) și dublu vâsle feminin, categoria ușoară (Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen).

Joi, Team România a mai luat o medalie de aur, prin Marian Enache și Andrei Cornea, la dublu vâsle masculin, și o medalie de argint, prin Ancuța Bodnar și Simona Radiș, la dublu vâsle feminin.

02/08/2024 , 13:33

Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen au cucerit medalia argint

Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen au cucerit medalia argint de în proba de dublu vâsle feminin, categorie ușoară, la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris. Aurul a fost cucerit de echipajul Marii Britanii. Bronzul a fost cucerit de Grecia.

02/08/2024 , 12:54

Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au cucerit argintul la dublu rame feminin

Ioana Vrânceanu și Roxana Anghel au cucerit medalia de argint la dublu rame feminin, la Jocurile Olimpice 2024. Lupta pentru argint s-a dat până pe ultimii metri, româncele ”suflând” medalia echipajului Australiei.

Medalia de aur a fost cucerită de Olanda, care a dominat cursa de la început până la final.

02/08/2024 , 12:38

Florin Lehaci și Florin Arteni, locul patru la dublu rame masculin

Echipajul de dublu rame masculin format din Florin Lehaci și Florin Arteni a ocupat locul patru la Jocurile Olimpice 2024. Aurul a fost cucerit de Croația, argintul de Marea Britanie, iar bronzul a revenit Elveției.

România a pierdut locul pe podium la mai puțin de o secundă față de echipajul Elveției (6:25.61 față de 6:24.76).

02/08/2024 , 10:26

Alte trei finale vineri

Vineri, 2 august, România mai concurează în alte trei finale olimpice:

• Dublu rame masculin -> Florin Lehaci şi Florin Arteni (vineri, 2 august, ora 12:30)
  • Dublu rame feminin -> Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel (vineri, 2 august, ora 12:42)
  • Dublu vâsle feminin, categoria ușoară -> Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen (vineri, 2 august, ora 13:22)
01/08/2024 , 13:17

Echipajul de patru rame masculin, locul cinci

Echipajul masculin de patru rame al României (Ciprian Tudosă, Andrei Mândrilă, Setgiu Bejan și Ștefan Berariu) a terminat pe locul cinci finala olimpică. Medalia de aur au cucerit-o Statele Unite ale Americii, argintul a revenit Noii Zeelande, în timp ce bronzul merge la Marea Britanie.

01/08/2024 , 12:58

Echipajul de patru rame feminin, locul patru

Echipajul de patru rame feminin, locul patru. Amalia Bereş, Maria Rusu, Maria Lehaci şi Adriana Adam s-au luptat până pe ultimii metri cu neo-zeelandezele pentru ultima treaptă a podiumului.

Titlul olimpic a fost cucerit de Țările de Jos, iar argintul a revenit Marii Britanii.

Marian Enache și Andrei Cornea, medalie de aur la proba de dublu vâsle masculin

Marian Enache și Andrei Cornea au cucerit medalia de aur la proba de dublu vâsle masculin. Pe locul al doilea s-a clasat Olanda. Medalia de bronz a revenit echipajului Irlandei.

Canotorii români au câștigat cursa la o secundă distanță de echipajul olandez.

Ancuța Bodnar și Simona Radiș, medalie de argint la proba de dublu vâsle

Ancuța Bodnar și Simona Radiș au cucerit medalia de argint la canotaj, proba de dublu vâsle, la Jocurile Olimpice 2024. Titlul olimpic a fost cucerit de Noua Zeelandă.

Cele două canotoare au terminat cursa în 6:50.69, în timp ce neo-zeelandezele au terminat cursa în 6:50.45. Medalia de bronz a fost cuccerită de echipajul Marii Britanii.

Ancuța Bodnar și Simona Radiș au deja în palmares un titlu olimpic, cucerit la Tokyo 2020.

Când sunt finalele la canotaj la JO 2024

1. Dublu vâsle feminin -> Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş (joi,1 august, ora 12:18)
  2. Dublu vâsle masculin -> Andrei Cornea și Marian Enache (joi, 1 august, ora 12:30)
  3. Patru rame feminim -> Amalia Bereş, Maria Rusu, Maria Lehaci şi Adriana Adam (joi, 1 august, ora 12:50)
  4. Patru rame masculin -> Ștefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă și Ciprian Tudosă (joi, 1 august, ora 13:10)
  5. Dublu rame masculin -> Florin Lehaci şi Florin Arteni (vineri, 2 august, ora 12:30)
  6. Dublu rame feminin -> Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel (vineri, 2 august, ora 12:42)
  7. Dublu vâsle feminin, categoria ușoară -> Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen (vineri, 2 august, ora 13:22)
  8. Proba feminină de 8+1 -> Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu (sâmbătă, 3 august, ora 11:50)
  9. Proba masculină de 8+1 -> Florin Lehaci, Florin Arteni, Mugurel Semciuc, Marius Cozmiuc, Constantin Adam, Bogdan Baitoc, Laurențiu Danciu, Mihăiță Țigănescu și Adrian Muntean (sâmbătă, 3 august, ora 12:10)

Ce finale avem până acum la canotaj la JO 2024

Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş s-au calificat în finala de la dublu vâsle după ce și-au câștigat semifinala. Canotoarele s-au calificat cu emoții, fiind pe locul patru după 1.500 de metri, însă au avut un finiș formidabil.

Andrei Cornea și Marian Enache s-au calificat în finala probei de dublu vâsle după ce s-au clasat pe locul al treilea în prima semifinală.

Amalia Bereş, Maria Rusu, Maria Lehaci şi Adriana Adam s-au calificat în finală la patru rame, după ce au terminat pe locul al doilea în a doua serie.

Ștefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă și Ciprian Tudosă s-a calificat dramatic în finala probei de patru rame, după ce s-a clasat pe locul al doilea în recalificări.

Florin Lehaci şi Florin Arteni vor evolua în finala probei de dublu rame după ce și-au câștigat semifinala.

Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au obținut calificarea în finală la dublu rame după ce au terminat pe locul al doilea semifinala.

Echipajul de 8+1 feminin s-a calificat în finală după ce a dominat cursa de la un capă la altul.

Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen s-au calificat în finala de dublu vâsle după ce și-au câștigat semifinala.

Canotajul, printre cele mai medaliate sporturi în istoria JO

Canotajul este unul din sporturile care ne-au adus cele mai multe medalii în istoria participării României la Jocurile Olimpice. În total, canotorii români s-au întors acasă cu 41 de medalii, din care 20 de aur, 12 de argint și 9 de bronz.

Numai la gimnastică, România a reușit să obțină mai multe medalii: 72 (25 de aur, 21 de argint și 26 de bronz).

Cea mai medaliată canotoare a României este Elisabeta Lipă. Actuala președintă a Agenției Naționale pentru Sport (ANS) are în palmares 8 medalii olimpice (5 de aur, 2 de argint și una de bronz), obținute în probele de simplu vâsle, dublu vâsle, patru vâsle, și 8+1.