Îți recomandăm să încerci și aplicația Euronews România!

Pafos - CFR Cluj 3-0, în returul din play-off-ul Conference League. Ardelenii, eliminați din competițiile europene

După ce s-a impus cu 1-0 în tur, CFR Cluj a pierdut cu 0-3 manșa secundă cu Pafos, din play-off-ul Conference League.

Pafos - CFR Cluj 3-0, în returul play-off-ului Conference League

Ardelenii au început meciul cu mari emoții, după ce Kresic a pasat greșit înapoi, iar ciprioții au fost aproape să deschidă scorul în secunda 6, prin Jairo, însă portarul Popa a intervenit incredibil. Tot Pafos a fost mai periculoasă, iar Jaja a irosit o șansă mare în minutul 16. Același Jaja nu a mai ratat în minutul 28, când a deschis scorul.

Ardelenii nici nu au apucat să-și revină, când Goldar a marcat golul al doilea peste doar trei minute.

Prima ocazie a lui CFR a venit abia pe finalul primei reprize, prin Bîrligea. Dar în startul reprizei secunde, clujenii au mai luat un gol, de această dată din penalty, prin Tankovic, iar Pafos avea deja scor de neprezentare, 3-0. Tot Tankovic a mai ratat o ocazie mare în minutul 69, iar până la final, ardelenii n-au fost în stare să înscrie nici măcar golul de onoare.

Pentru CFR, ratarea calificării înseamnă și ratarea celor trei milioane de euro, bani garantați echipelor care ajung în această fază.

Echipele de start:

Pafos (3-4-3): Ivusic - Luckassen, Goldar, Pontelo - Bruno, Sunjic, Pepe, Dragomir - Jaja, Jairo, Tankovic

Rezerve: Theodoulou, Michael, Pileas, Leonardo Vieira, Name, Anderson, Dalligna, Ilia, Correia

Antrenor: Juan Carlos Carcedo

CFR Cluj (4-3-3): Popa - Mogoș, Boben, Kresic, Camora - Artean, Keita, Tachtsidis - Nkololo, Bîrligea, Korenica

Rezerve: Racasan, Hindrich, Abeid, Leo Bolgado, Arlind Ajeti, Kamara, Păun, Simao Rocha, Fica, Djokovic, Munteanu, Michael

Antrenor: Dan Petrescu