Optimi EURO 2024, 1 iulie: Franța - Belgia 1-0 și Portugalia - Slovenia 3-0 la penalty-uri. Franța - Portugalia, în sferturi

Optimile EURO 2024 au continuat luni, 1 iulie, cu meciurile Franța - Belgia 1-0 și Portugalia - Slovenia 3-0 la loviturile de departajare.

Sâmbătă s-au jucat meciurile Elveția - Italia (2-0) și Germania - Danemarca (2-0), iar duminică, Anglia - Slovacia 2-1 și Spania - Georgia 4-1.

Portugalia - Slovenia 0-0, 0-0 d.p., 3-0 d.l.d

Echipele de start Portugalia - Slovenia:

Portugalia: Diogo Costa - Cancelo, Dias, Pepe, Mendes - Fernandes, Palhinha, Vitinha - Silva, Ronaldo, Leao

Slovenia: Oblak - Karnickik, Drkusic, Bijol, Balkovec - Stojanovic, Gnezda Cerin, Elsnik, Mlakar - Sporar, Sesko

Cristiano Ronaldo a ratat un penalty în prima repriză de prelungiri, dar a marcat la loviturile de departajare. Din partea sovenilor, au ratat Ilicic, Balkovec și Verbic.

Franța - Belgia 1-0 (Vertonghen 85'-ag)

Echipele de start Franța - Belgia:

Franța: Maignan - Koundé, Upamecano, Saliba, Hernández - Kanté, Tchouaméni, Rabiot - Griezmann - Mbappé, Thuram

Belgia: Casteels - Castagne, Faes, Vertonghen, Theate - De Bruyne, Onana, Carrasco - Openda, Lukaku, Doku

Știrea inițială:

Franța s-a calificat în optimile EURO 2024 de pe locul doi în grupa D, cu 5 puncte, în spatele Austriei. Vicempioana mondială a obținut o victorie cu Austria (1-0) și două rezultate de egalitate, cu Olanda (0-0) și Polonia (1-1).

Belgia s-a calificat în optimi tot de pe locul al doilea, în grupa E, în spatele României. A fost cea mai echilibrată grupă, toate echipele având câte patru puncte. Departajarea s-a făcut la golveraj. Belgia a peirdut în grupe în fața Slovaciei (0-1), a câștigat cu România (2-0) și a terminat la egalitate cu Ucraina (0-0).

• Meciul este transmis de Pro TV.

Portugalia s-a calificat în optimile EURO 2024 de pe prima poziție în grupa F, cu șase puncte. Naționala lui Cristiano Ronaldo a câștigat cu Cehia (2-1) și cu Turcia (3-0), dar a pierdut în ultima etapă în fața Georgiei (0-2).

Slovenia a ajuns în optimi după ce a terminat grupa pe locul al treilea, cu trei puncte, după Anglia și Danemarca. Slovenii au terminat la egalitate meciurile cu Anglia (0-0), Serbia (0-0) și Danemarca (1-1).

Echipele probabile Portugalia - Slovenia

Portugalia: Diogo Costa - João Cancelo, Pepe, Rúben Dias, Nuno Mendes - Vitinha, Bruno Fernandes, Bernardo Silva - Rafael Leão, Ronaldo, João Félix

Slovenia: Oblak - Karničnik, Drkušić, Bijol, Balkovec - Stojanović, Elšnik, Gnezda Čerin, Mlakar - Šporar, Šeško

Potugalia vs Slovenia: comparație după faza grupelor