Îți recomandăm să încerci și aplicația Euronews România!

FCSB - Lask Linz 1-0. Darius Olaru a adus calificarea în faza principală a Europa League, în minutul 90+3

Darius Olaru este eroul celor de la FCSB. Mijlocașul a marcat în minutul 90+3 al meciului cu Lask Linz și i-a calificat pe „roș-albaștri” în faza principală a Europa League.

FCSB - Lask Linz 1-0, în play-off-ul Europa League

După 1-1 în tur, FCSB avea nevoie de victorie pentru a trece de acest play-off al Europa League. Începutul de meci le-a aparținut austriecilor, care au avut două ocazii, în minutele 10 și 15.

Pe finalul primei reprize, campioana României a ratat două șanse mari, una prin Miculescu și alta prin Florin Tănase, dar portarul Siebenhandl a fost pe fază. Austriecii au mai avut o oportunitate în prelungirile primei reprize și au început-o pe a doua cu o altă șansă bună.

Trupa lui Charalambous a presat, iar Popa a ratat o ocazie imensă în minutul 83, din pasa lui Olaru.

Finalul de meci a fost extrem de palpitant. Portarul Târnovanu a respins incredibil o minge a austriecilor, iar în minutul 90+3, Olaru a marcat golul calificării, după o acțiune individuală superbă. Mijlocașul a pătruns în careu, după o pasă primită de la Edjouma și a șutat din unghi, la colțul scurt, sub transversală.

FCSB - Lask Linz s-a terminat 1-0, iar roș-albaștrii merg în faza principală a Europa League, a doua competiție europeană ca valoare, la nivel de echipe de club. FCSB este singura echipă românească rămasă în competițiile europene, după ce CFR Cluj a fost eliminată, în aceeași zi, de Pafos.

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu - Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Șut, Alhassan - Băluță, Olaru, Miculescu - Tănase

Rezerve: Vlad, Panțîru, Popescu, Kiki, Ștefănescu, Edjouma, Popa, Chiricheș, Baeten, Pantea, Musi, Luis Philippe

Antrenor: Elias Charalambous

LASK Linz: Siebenhandl - Bello, Stijkovic, Ziereis, Bogarde - Talovierov - Berisha, Taoui, Horvath, Usor - Ljubcic

Rezerve: Jungwirth, Schillinger, Galvez, Renner, Boateng, Jovcic, Pintor, Tomas Tavares, Tibidi, Safin

Antrenor: Thomas Darazs