Îți recomandăm să încerci și aplicația Euronews România!

Cipru - România 0-3 în Nations League 2024. „Tricolorii”, maximum de puncte după primele trei meciuri în Liga Națiunilor

România obține a treia victorie în actuala campanie Nations League, scor 3-0 în deplasare contra Cipru. Toate golurile au fost marcate în prima repriză.

Dennis Man a deschis scorul în minutul 16, pentru ca după 10 minute, Răzvan Marin, specialistul „Tricolorilor” la loviturile de la 11 metri, să înscrie dintr-un penalty scos de Valentin Mihăilă. Radu Drăgușin, cel mai valoros fotbalist român, a înscris al treilea gol al meciului și primul în tricoul echipei naționale.

În repriza a doua, „Tricolorii”, în afara câtorva ocazii ratate de Drăguș, nu au mai forțat și au conservat diferența de trei goluri înscrisă pe tabelă.

După victoria cu Cipru, România rămâne în fruntea grupei C2, cu maximum de puncte. Următorul meci din Liga Națiunilor va fi în deplasare cu Lituania, marți, 15 octombrie, de la ora 21:45.

Clasamentul grupei României

1. România - 9p (golaveraj 9-1)
  2. Kosovo - 3p (golaveraj 6-4)
  3. Cipru - 3p (golaveraj 1-7)
  4. Lituania - 0p (golaveraj 2-6)

LIVE TEXT. Cipru - România 0-3

Au marcat: Dennis Man ('16), Răzvan Marin ('25 - penalty), Radu Drăgușin ('36)

Min 82: Iese și Radu Drăguș, înlocuit de Virgil Ghiță.

Min 72: Alte două schimbări făcute de Mircea Lucescu. Ies Dennis Man și Denis Drăguș, intră Ianis Hagi și George Pușcaș.

Min 63: Primele schimbări în echipa României. Ies Nicușor Bancu și Răzvan Marin, marcatorul celui de-al doilea gol al României. Intră Alexandru Chipciu și Darius Olaru.

Min 58: România rămâne periculoasă în atac, în ciuda scorului confortabil arătat de tabelă. Denis Drăguș ratează două ocazii mari pentru „Tricolori” într-un interval de trei minute.

Min 50: Lovitură liberă executată de Kastanos. Mingea lovește zidul format de jucătorii români.

Min 46: Arbitrul a dat startul reprizei a doua. Nicio schimbare făcută la pauză de Mircea Lucescu.

Min 45+6: Arbitrul fluieră finalul primei reprize. O primă jumătate de meci controlată în întregime de echipa României, care a marcat trei goluri într-un interval de 20 de minute.

Min 45: Cinci minute de prelungiri au fost arătate de la margine.

Min 41: Acțiune periculoasă a României în careul advers. Șutul lui Mihăilă este respins de portarul cipriot Mall. Mingea ajunge la Drăguș, însă lovitura sa de cap nu îi pune probleme lui Mall.

Min 36: GOL ROMÂNIA! Radu Drăgușin înscrie primul său gol pentru echipa națională, după o centrare perfectă venită de la Dennis Man.

Min 33: Lovitura liberă executată de Kastanos este prinsă de portarul Niță.

Min 25: GOL ROMÂNIA! Răzvan Marin, specialistul României la loviturile de la 11 metri, înscrie fără probleme de la punctul cu var.

Min 23: Valentin Mihăilă obține penalty pentru România, după ce este agățat în careu de Laifis.

Min 16: GOL ROMÂNIA! Dennis Man deschide scorul pentru „Tricolori”, după o fază în careul advers la care au luat parte Andrei Rațiu, Răzvan Marin, Valentin Mihăilă și Nicolae Stanciu.

Min 12: Șut pe poartă a lui Nicolae Stanciu, care ajunge în brațele portarului cipriot.

Min 2: Început de meci curajos pentru ciprioți, care au avut deja câteva acțiuni în careul echipei României.

Min 1: Arbitrul fluieră startul meciului. Lovitura de start a aparținut gazdelor.

Cipru - România, echipele de start

ROMÂNIA: Niță - Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu - R. Marin, M. Marin, Stanciu - Man, Drăguș, Mihăilă

Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Manea, Ghiță, Alobec, Chipciu, Pușcaș, Hagi, Coman, Olaru, Mitriță, Sorescu

Selecționer: Mircea Lucescu

CIPRU: Mall - Artumatas, Laifis, Panagiotou - Antoniou, Kousoulos, Kastanos, N. Ioannou - Loizou, Pittas, Tzionis

Rezerve: D. Demetriou, Michael, Karo, Charalampous, Gogic, Sotiriou, Makris, M. Stylianou, Pileas, Chrysostomou, Andreou, Ilia

Selecționer: Sofronis Avgousti

12/10/2024 , 19:53

Kosovo a învins Lituania. Cum arată acum clasamentul grupei României

În grupa României, Kosovo a învins Lituania, scor 2-1, într-un meci jucat tot sâmbătă. Au înscris Zhegrova ('20) și E. Krasniqi ('65) pentru kosovari, respectiv Golubickas ('84) pentru lituanieni.

Cu victoria de azi, Kosovo a egalat România la numărul de puncte.

Lotul României pentru meciul cu Cipru

Selecționerul Mircea Lucescu a ales cei 23 de „tricolori” care vor fi pe foaia de joc pentru meciul de sâmbătă seară contra Cipru:

1. Florin Niță, 2. Andrei Rațiu, 3. Radu Drăgușin, 4. Cristian Manea, 5. Virgil Ghiță, 6. Marius Marin, 7. Denis Alibec, 8. Alexandru Chipciu, 9. George Pușcaș, 10. Nicolae Stanciu, 11. Nicușor Bancu, 12. Horațiu Moldovan, 13. Valentin Mihăilă, 14. Ianis Hagi, 15. Andrei Burcă, 16. Ștefan Târnovanu, 17. Florinel Coman, 18. Răzvan Marin, 19. Denis Drăguș, 20. Dennis Man, 21. Darius Olaru, 22. Alexandru Mitriță, 23. Deian Sorescu

Au fost lăsați în afara lotului Alexandru Pașcanu și Adrian Șut.

12/10/2024 , 12:00

Imagini de la ultimul antrenament al naționalei României

Vineri seară, pe AEK Arena din Larnaca, echipa națională a României a avut ultimul antrenament înaintea meciului de sâmbătă seară, contra Cipru. Federația Română de Fotbal a publicat imagini de la ultima pregătire a „Tricolorilor”.

Cipru - România, în Nations League 2024

Un amănunt interesant este că, la hotelul unde sunt cazați, jucătorii naționalei beneficiază de serviciile unor români angajați acolo, cunoscut fiind faptul că în insulă se află o comunitate importantă de compatrioți de-ai noștri.

• România a câștigat clar prima partidă din Nations League, 3-0 cu Kosovo, în deplasare, iar apoi a trecut cu 3-1 de Lituania, pe stadionul Steaua.

Cipru, o cunoștință mai veche a românilor, vine cu un selecționer nou, Sofronis Avgousti, care a fost numit pe 30 septembrie. El l-a înlocuit pe georgianul Temur Ketsbaia, care a pregătit naționala timp de doi ani și trei luni și care a bifat o victorie (1-0 cu Lituania) și o înfrângere (0-4 cu Kosovo) în acestă nouă campanie. Avgousti a fost numit de către Federația de Fotbal din țara sa „cel mai de succes antrenor cipriot al ultimilor ani”.

• În clasamentul FIFA, Cipru se află pe locul 123, în timp ce România e pe 45.

Ultima dată când Cipru a învins România s-a întâmplat în martie 2010, într-un meci amical. În total, România și Cipru s-au întâlnit de opt ori în partide oficiale (de șase ori în preliminariile pentru Euro și de două ori în preliminariile pentru Mondiale). În toate aceste jocuri, românii au câștigat șapte și au făcut o remiză.

În campania trecută din Nations League, ciprioții au obținut cinci puncte din șase meciuri și a evitat la limită să intre în în play-off-ul pentru evitarea retrogradării într-o grupă valorică mai slabă.

În acest moment, România este lider în grupă, cu 6 puncte, iar Cipru este pe 3, cu 3 puncte.

Naționala Ciprului se bazează pe jucători puternici în atac, precum Ioannis Pittas, Marinos Tzionis sau Pieros Sotiriou. În schimb, apărarea scârțâie, mai ales că ciprioții au reușită să nu primească gol doar în două din ultimele 19 meciuri internaționale.

Din lotul României va lipsi mijlocașul Adrian Șut, din cauza unei accidentări.

Cipru - România, echipele probabile:

Cipru: Mall - Karo, Gogic, Kyprianou - Antoniou, Kastanos, Kousoulos, Ioannou - Tzionis - Sotiriou, Pittas

România: Niță - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu - R. Marin, M. Marin, Stanciu - Man, Drăguș, Mihăilă

• După meciul cu Cipru, România va juca returul cu Lituania pe 15 octombrie, tot în deplasare, de la ora 21:45.

Lotul României pentru „dubla" cu Cipru și Lituania

PORTARI: Florin NIȚĂ (Damac | Arabia Saudită, 26/0), Horațiu MOLDOVAN (Sassuolo | Italia, 11/0), Ștefan TÂRNOVANU (FCSB, 2/0)

FUNDAȘI: Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 23/1), Cristian MANEA (FC Rapid 1923, 25/2), Andrei BURCĂ (Baniyas | EAU, 33/1), Radu DRĂGUȘIN (Tottenham | Anglia, 23/0), Virgil GHIȚĂ (Cracovia | Polonia, 1/0), Alexandru PAȘCANU (FC Rapid 1923, 0/0), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 41/2), Alexandru CHIPCIU (Universitatea Cluj, 45/6)

MIJLOCAȘI: Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 19/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 30/8), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 76/15), Răzvan MARIN (Cagliari | Italia, 61/7), Marius MARIN (Pisa | Italia, 24/0), Darius OLARU (FCSB, 22/0), Adrian ȘUT (FCSB, 2/0), Ianis HAGI (Rangers | Scoția, 41/5), Florinel COMAN (Al-Gharafa | Qatar, 18/1), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 26/5), Alexandru MITRIȚĂ (Universitatea Craiova, 20/4)

ATACANȚI: George PUȘCAȘ (Bodrum | Turcia, 45/11), Denis ALIBEC (Farul Constanța, 40/5), Denis DRĂGUȘ (Trabzonspor | Turcia, 17/4)