EURO 2024, sferturi: Spania - Germania 2-1. Meci dramatic, decis în minutul 119. Ibericii, primii semifinaliști. Gazdele turneului rămân acasă

Finala din sferturile EURO 2024, Spania - Germania, a oferit un spectacol de zile mari. S-a încheiat 2-1, cu golul marcat de rezerva Merino, în minutul 119.

În semifinale, Spania întâlnește învingătoarea partidei Portugalia - Franța.

Spania - Germania 2-1, după prelungiri. Ibericii sunt în semifinale

Ibericii, singurii cu victorii pe linie la acest European, au început în forță, iar Williams și Olmo l-au pus la încercate pe portarul Neuer, în interval de trei minute.

Partea secundă a început tot cu spaniolii la timona partidei, iar după ocazia lui Morata, a urmat golul lui Olmo, din minutul 52. Nemții s-au trezit și au început să preseze. După ce mingea lui Raum a trecut nestingherită prin careu, Andrich l-a pus la treabă pe portarul Unai Simon.

După bara lui Fullkrug, din minutul 77, în cele din urmă, presiunea nemților a dat roade în penultimul minut, când cel mai scump jucător german, Wirtz, a egalat, astfel că meciul a mers în prelungiri.

Germanii au forțat și au ratat ocazii mari în cele două reprize suplimentare, în special prin Musiala și Wirtz. În minutul 106, trupa lui Nagelsmann a cerut și un penalty după ce mingea trimisă de Musiala l-a nimerit în mână pe Cucurella.

Pe final, Fullkrug a mai ratat o ocazie mare pentru Germania, iar în minutul 119, rezerva Merino a marcat golul de 2-1 pentru Spania, rezultat care îi duce pe iberici în semifinale.

L IVE TEXT Spania - Germania 2-1

A marcat: Dani Olmo 52' , Merino 119' / Wirtz 89'

Min. 120+5: Final de meci. Spania - Germania se termină 2-1.

Min. 120+2: Ocazie Germania. După o centrare de pe dreapta, Fullkrug reia cu capul, dar mingea trece razant cu vinclul.

Min. 119: Gol Spania. Olmo centrează în careu, iar Merino înscrie cu capul, după o lipsă de marcaj a lui Rudiger.

Min. 117: Ocazie Germania. Kimmich centrează în careu, Fullkrug trimite cu capul, dar portarul respinge.

Min. 106: Germania cere penalty, după ce șutul lui Musiala îl nimerește pe Cucurella în mână.

Min. 105+1: Finalul primei reprize de prelungiri.

Min. 105+1: Ocazie Germania. După o pasă de pe stânga, Wirtz reia la o palmă de poartă.

Min. 101: Ocazie Germania. Musiala pătrunde pe stânga, ajunge în dreptul liniei de fund și șutează, dar Simon boxează.

Min. 91: Începe prima repriză de prelungiri.

Min. 90+4: Finalul timpului regulamentar. Urmează două reprize de prelungiri.

Min. 89: Gol Germania. Mittelstadt centrează în careu, Kimmich întoarce mingea, iar Wirtz egalează cu un șut plasat.

Min. 82: Ocazie Germania. Havertz îl vede ieșit din poartă pe Simon și încearcă un lob, dar mingea trece peste.

Min. 77: Bară Germania. Wirtz centrează de pe dreapta în careu, Fullkrug reia din cădere, dar nimerește rădăcina barei.

Minutul 69: Ocazie Germania. Andrich îl pune la încercare pe portarul Simon, care reușește să respingă.

Min. 53: Ocazie Germania. Raum pasează în fața porții, dar fundații spanioli resping în ultimul moment.

Min. 52: Gol Spania. Puștiul de 16 ani, Lamine Yamal, pasează central pentru Dani Olmo, iar acesta înscrie cu un șut plasat.

Min. 47: Ocazie Spania. Yamal îi pasează lui Morata în careu, atacantul pivotează de lângă Rudiger și șutează, dar peste poartă.

Min. 46: Începe repriza secundă.

Statistici prima repriză:

Posesie: Spania 51% / Germania 49%

Șuturi pe poartă: Spania 4 / Germania 3

Pase reușite: Spania 194 / Germania 227

Deposedări: Spania 6 / Germania 11

Min. 45+2: La pauză, Spania - Germania 0-0.

Min. 39: Ocazie Spania. Olmo șutează de la 25 de metri, dar Neuer respinge.

Min. 36: Ocazie Spania. Williams e lansat pe stânga, pătrunde în careu și șutează pe colțul scurt, dar portarul are un reflex foarte bun și respinge.

Min. 2: Ocazie Spania. Voleul lui Pedri e apărat de Neuer.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:

Ambii antrenori aliniază cel mai bun ”11” posibil pentru confruntarea care duce una din echipe în semifinalele EURO 2024.

Spania: Unai Simón - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Rodri, Fabián Ruiz - Yamal, Pedri, Williams - Morata

Germania:  Neuer - Kimmich, Rüdiger, Tah, Raum - Can, Kroos - Musiala, Gündoğan, Sane - Havertz.

Știrea inițială:

Spania și Germania, echipele neînvinse de la EURO 2024

Spania este singură echipă din cele ajunse în sferturi care a câștigat toate meciurile de la acest campionat european. Spaniolii au terminat grupa pe primul loc, cu punctaj maxim, obținând victorii contra Croației (3-0), Italiei (1-0) și Albaniei (1-0). În ”optimi”, ibericii au avut emoții cu Georgia, care a reușit să marcheze prima, însă georgienii nu au reușit să reziste, iar Spania s-a calificat în sferturi cu 4-1.

Rezultatele Spaniei la EURO 2024:

• Grupa B: Spania - Croația 3-0 (Alvaro Morata 29', Fabian Ruiz 32', Dani Carvajal 45+2')
  • Grupa B: Spania - Italia 1-0 (Calafiori 55' - autogol)
  • Grupa B: Albania - Spania 0-1 (Ferran Torres 13')
  • Optimi: Spania - Georgia 4-1 (Rodri 39', Fabian Ruiz 51', Nico Williams 75', Dani Olmo 83' / Le Normand 18' - autogol)

De cealaltă parte, Germania nu a pierdut nici ea niciun meci la EURO 2024, obținând în faza grupelor două victorii, cu Scoția (5-1) și Ungaria (2-0), apoi un rezultat de egalitate cu Elveția (1-1). În ”optimi”, țara-gazdă a trecut de Danemarca scor 2-0.

Rezultatele Germaniei la EURO 2024:

• Grupa A: Germania - Scoția 5-1 (Florian Wirtz 10', Jamal Musiala 19', Kai Havertz 45+1' - penalty, Niclas Füllkrug 68', Emre Can 90+3' / Rüdiger 87' - autogol)
  • Grupa A: Germania - Ungaria 2-0 (Musiala 22', Gundogan 67')
  • Grupa A: Elveția - Germania 1-1 (Ndoye 28' / Fullkrug 90+2')
  • Optimi: Germania - Danemarca 2-0 (Havertz 53' - penalty, Musiala 68')

Duel echilibrat

Spania și Germania sunt două din favoritele la câștigarea acestui turneu. Întâlnirea dintre cele două echipe se anunță echilibrată, mai ales având în vedere și precedentele dueluri. Spania și Germania s-au întâlnit de 26 de ori până acum. De opt ori au câștigat spaniolii, de nouă ori s-au impus germanii, iar de alte nouă ori meciurile s-au terminat la egalitate.

Ultimul meci oficial între Spania și Germania a avut loc pe 27 noiembrie 2022, la Cupa Mondială din Qatar, în faza grupelor, când meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1, goluri marcate de Jamal Musiala și Niclas Fullkrug, jucători care se află în loturile EURO 2024.

Cel mai dezechilibrat rezultat a fost în 2020, în cadrul Nations League, când spaniolii le-au aplicat o lecție dură germanilor, câștigând cu 6-0 (goluri marcate de Alvaro Morata, Rodrigo Hernandez, Mikel Oyarzabal și hattrick Ferran Torres).

Yamal vs Jamal

Spania și Germania au și printre cele mai valoroase loturi de la EURO 2024. Potrivit Transfermarkt.com, site specializat în analiza cotelor de piață ale jucătorilor, Spania se situează pe locul 4 în top, cu un lot în valoare de 965,5 milioane de euro. Cel mai valoros jucător al spaniolilor este Rodri, mijlocașul defensiv de la Manchester City care are o cotă de 120 milioane de euro.

Al doilea cel mai valoros jucător este Lamine Yamal, jucătorul Barcelonei care la numai 16 ani are o cotă de 90 de milioane de euro. Yamal, care este unul din cei mai talentați tineri jucători în acest moment, a intrat deja în istoria EURO devenind cel mai tânăr jucător care a jucat la un campionat european.

De cealaltă parte, Germania se situează pe locul 5, cu un lot în valoare de 831 de milioane de euro. Cel mai bine cotat jucător este Florian Wirtz, tânărul atacant de 21 de ani de la Bayer Leverkusen, cu o cotă de 130 de milioane de euro.

Este urmat de Jamal Musiala, atacantul de 21 de ani al lui Bayern Munchen, cu o cotă de 120 de milioane de euro. Musiala este și unul din golgheterii EURO 2024, cu trei reușite după primele patru meciuri.