Lituania - România, în Nations League 2024. Cine transmite meciul. „Tricolorii”, liderii grupei C2 din Liga Națiunilor

După victoria cu 3-0 în deplasarea din Cipru, România are punctaj maxim din primele trei meciuri din Nations League, în care au marcat câte trei goluri. Marți, 15 octombrie, Tricolorii pregătiți de Mircea Lucescu merg la Kaunas, pentru meciul cu Lituania, codașa grupei C2 din Liga 3. Partida se joacă de la ora 21:45 și este transmisă de Antena 1. Meciul va putea fi urmărit și în format live text pe euronews.ro.

Meciul Kosovo-Cipru din grupa România va fi tot astăzi de la ora 21:45.

Gazonul de pe stadionul Dariaus ir Gireo, cu o capacitate de 15.000 de locuri, nu se prezintă în condiții tocmai bune, iar UEFA a decis ca niciuna dintre echipe să nu facă acolo antrenamentul oficial.

Cum arată clasamentul grupei C2 din Liga Națiunilor

1. România - 9p (golaveraj 9-1)
  2. Kosovo - 3p (golaveraj 6-4)
  3. Cipru - 3p (golaveraj 1-7)
  4. Lituania - 0p (golaveraj 2-6)

Lituania - România, în Nations League 2024

Dacă românii au trei victorii consecutive, lituanienii au trei eșecuri la rând în grupă, după ce, sâmbătă, s-au înclinat cu 1-2 în fața celor din Kosovo. În plus, în partidele directe, România a câștigat 13 meciuri și a pierdut unul singur, cel din preliminariile pentru Cupa Mondială 2010, scor 0-3.

De altfel, locurile în clasamentul mondial spun totul. Lituania se află pe poziția 139 în ierarhia FIFA, în timp ce România este pe 45. Iar lotul naționalei lituaniene valorează 10,68 milioane de euro, în timp ce cel al României este cotat la 95,63 de milioane, potrivit publicației de specialitate Transfermarkt.

În meciul tur, disputat în România, Tricolorii s-au impus mai greu decît o arată acel 3-1. Mihăilă a deschis scorul în minutul 2, lituanienii au egalat în minutul 34, iar victoria a fost adusă târziu, prin penalty-ul lui Mihăilă, din minutul 87 și reușita lui Mitruță, din prelungiri.

Un amănunt interesant este că selecționerul Lituaniei, Edgaras Jankauskas, este fost câștigător al Champions League (2004) și Cupei Cupelor (2003), ambele în tricoul lui FC Porto. Legenda fotbalului lituanian se află la a doua aventură pe banca naționalei, acolo unde a fost reinstalat în ianuarie 2024.

Din lotul României, lipsește fundașul stânga, Nicușor Bancu, pentru cumul de cartonașe. Victor Dican, de la Farul, a fost convocat în locul lui Șut, de la FCSB, care este accidentat.

La lituanieni joacă și portarul lui U Cluj, Edvinas Gertmonas și este de așteptat ca el să fie din nou titular.

Lituania - România, echipele probabile:

Lituania: Gertmonas - Sirvys, Kazukolovas, Girdvainis, Tutyskinas - Vorobjovas, Gineitis - Dolznikov, Slivka, Cernych - Kucys

România: Niță - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Chipciu - R. Marin, M. Marin, Stanciu - Man, Drăguș, Mihăilă

Lotul convocat de Mircea Lucescu pentru dubla cu Cipru și Lituania din Liga Națiunilor

PORTARI: Florin NIȚĂ (Damac | Arabia Saudită), Horațiu MOLDOVAN (Sassuolo | Italia), Ștefan TÂRNOVANU (FCSB)

FUNDAȘI: Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania), Cristian MANEA (FC Rapid 1923), Andrei BURCĂ (Baniyas | EAU), Radu DRĂGUȘIN (Tottenham | Anglia), Virgil GHIȚĂ (Cracovia | Polonia), Alexandru PAȘCANU (FC Rapid 1923), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova), Alexandru CHIPCIU (Universitatea Cluj)

MIJLOCAȘI: Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia), Dennis MAN (Parma | Italia), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită), Răzvan MARIN (Cagliari | Italia), Marius MARIN (Pisa | Italia), Darius OLARU (FCSB), Victor DICAN (Farul), Ianis HAGI (Rangers | Scoția), Florinel COMAN (Al-Gharafa | Qatar), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia), Alexandru MITRIȚĂ (Universitatea Craiova)

ATACANȚI: George PUȘCAȘ (Bodrum | Turcia), Denis ALIBEC (Farul Constanța), Denis DRĂGUȘ (Trabzonspor | Turcia)