EURO 2024. Anglia - Elveția 1-1, 5-3 la loviturile de departajare. Britanicii sunt în semifinale, după un meci dramatic

Anglia s-a calificat în semifinalele EURO 2024, după ce a eliminat Elveția la loviturile de departajare. În timpul regulamentar a fost 1-1, iar cel care a ratat la penalty-uri a fost elvețianul Akanji.

EURO 2024, sferturi: Anglia - Elveția 1-1, 5-3 după penalty-uri

La fel ca pe întreg parcursul turneului, jocul englezilor a dezamăgit din nou. În prima repriză, nicio echipă nu a șutat pe poartă, însă Anglia a avut totuși o ocazie, când Mainoo a fost blocat în momentul șutului.

Elvețienii au avut primele două ocazii ale reprizei secunde, ambele prim Embolo, iar rezultatul jocului lor s-a văzut imediat pe tabela de marcaj, pentru că același Embolo a deschis scorul în minutul 75.

Doar 5 minute a ținut avantajul trupei lui Yakin, pentru că Saka a egalat cu un șut de maestru. Astfel, după 1-1 în timpul regulamentar, s-a trecut la prelungiri, acolo unde Anglia a avut primele două ocazii, prin Declan Rice și Bellingham, dar portarul Sommer a fost pe fază.

Elvețienii au fost cel mai aproape de gol în minutul 117, când Shaqiri a nimerit bara direct din corner, "ajutat" și de devierea ușoară a lui Pickford.

La loviturile de departajare, portarul Angliei a ghicit colțul ales de Akanji și i-a apărat șutul. A fost momentul decisiv, pentru că toți ceilalți și-au transformat loviturile de departajare, iar englezii merg în sferturi, acolo unde vor întâlni învingătoarea dintre Olanda și Turcia.

LIVE TEXT Anglia - Elveția 1-1, 5-3, la lovituri de departajare

Lovituri de departajare:

-Anglia - Elveția 5-3. Alexander Arnold transformă și Anglia e în semifinale.

-Anglia - Elveția 4-3. Amdouni transformă.

-Anglia - Elveția 4-2. Toney transformă.

-Anglia - Elveția 3-2. Shaqiri transformă.

-Anglia - Elveția 3-1. Saka transformă.

-Anglia - Elveția 2-1. Schar transformă.

-Anglia - Elveția 2-0. Bellingham transformă.

-Anglia - Elveția 1-0. Akanji șutează, dar Pickford apără.

-Anglia - Elveția 1-0. Palmer transformă.

Min. 120+1: Finalul prelungirilor. Urmează loviturile de departajare.

Min. 119: Ocazie Elveția. Amdouni șutează exact e pe linia careului de 16 metri, dar Pickford respinge.

Min. 117: Bară Elveția. Shaqiri execută un corner direct pe poartă, dar nimerește bara, după ce Pickford atinge și el mingea.

Min. 106: Începe a doua repriză de prelungiri.

Min. 105: Finalul primei reprize de prelungiri.

Min. 102: Ocazie Anglia. De la marginea careului, Bellingham șutează cu dreptul, dar în blocaj, mingea îi revine și apoi trage cu stângul, însă portarul reține.

Min. 95: Ocazie Anglia. Declan Rice șutează din afara careului, dar Sommer respinge incredibil.

Min. 91: Începe prima repriză de prelungiri.

Statistici la finalul celor 90 de minute:

Posesie: Anglia 53% / Elveția 47%

Șuturi pe poartă: Anglia 1 / Elveția 2

Cornere: Anglia 3 / Elveția 2

Offside-uri: Anglia 3 / Elveția 0

Pase reușite: Anglia 480 / Elveția 395

Min. 90+3: După timpul regulamentar, se trece la două reprize de prelungire.

Min. 80: Gol Anglia. Saka șutează plasat, din afara careului, în diagonală, și egalează.

Min. 75: Gol Elveția. Ndoye centrează din careu, pe sub piciorul lui Strones, iar Embolo împinge mingea în poartă, deși e presat de Walker.

Min. 57: Ocazie Elveția. Rodriguez centrează în careu, pentru Embolo, care trimite cu capul, din plonjon, presat de Konsa, care deviază mingea iar portarul o reține.

Min. 52: Ocazie Elveția. Freuler pasează în careu pentru Embolo, care, aflat cu spatele la poartă și în duel cu Konsa, pivotează și sutează din întoarcere, dar cam slab și exact pe direcția portarului, care apără.

Min. 45: La puză, Anglia - Elveția 0-0.

Min. 45: Ocazie Anglia. Saka pătrunde în careu pe dreapta, ajunge în apropierea porții și întoarce mingea, chiar dacă e presat de Aebischer, dar Mainoo e blocat chiar în momentul șutului.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Konsa - Trippier, Mainoo, Rice, Saka - Bellingham, Foden - Kane

Elveția: Sommer - Schar, Akanji, Rodriguez - Rieder, Freuler, Aebischer - Ndoye, Embolo, Vargas

Știrea inițială:

• Cu Elveția, Gareth Southgate bifează meciul 100 ca selecționer al Angliei. În istoria naționalei Albionului, doar Walter Winterbottom și Alf Ramsey au mai multe partide.
  • Anglia are un singur trofeu la turneele finale, Cupa Mondială din 1966.
  • La EURO 2020, Anglia a ajuns în finală, dar a pierdut cu Italia, la loviturile de departajare.

Cel mai valoros jucăror din lotul Angliei este mijlocașul ofennsiv de la Real Madrid, Jude Bellingham, cu o cotă de piață de 180 de milioane de euro, potrivit publicației de specialitate Transfermarkt.

Harry Kane este cel mai bun marcator din istoria naționalei Angliei, cu 65 de goluri în 95 de selecții.

Elveția se află la a cincea participare la Europene. Prima dată a fost în 1996. La EURO 2020, elvețienii au ajuns în semifinale.

Cel mai bine cotat jucător din lotul Elveției este fundașul Manuel Akanji, de la Mancheste City, cu o valoare de piață de 45 de milioane de euro, conform publicației de specialitate Transfermarkt.

Anglia - Elveția. Parcursul echipelor la EURO 2024

Atât Anglia, cât și Elveția sunt neînvinse la acest turneu final, însă englezii au fost foarte aproape să fie eliminați în optimi, după ce au fost conduși de Slovacia până în minutul 90+5. Cu un joc considerat șters de majoritatea specialiștilor, britanicii, care au cel mai valoros lot de la EURO 2024, au încheiat totuși grupa pe primul loc.

De cealaltă parte, elvețienii au încheiat grupa pe locul 2, iar în optimi, au eliminat campioana în exercițiu, Italia, scor 2-0. Elveția a fost și adversara României în preliminarii, acolo unde a pierdut un meci, iar în celălalt a remizat cu Tricolorii lui Edward Iordănescu.

Optimi: Elveția - Italia 2-0

• Cele două echipe s-au mai întâlnit de 15 ori. Englezii s-au impus de zece ori, iar elvețienii, o singură dată.
  • Ultimul meci direct a fost în amicalul din martie 2022, câștigat de britanici cu 2-1.

Deși, ca valoare a lotului, englezii sunt de peste cinci ori mai valoroși, specialiștii nu se așteaptă ca trupa lui Southgate să se impună. Elveția este văzută drept surpriza acestor sferturi, având în vedere jocul consistent de la acest European, dar mai ales acel 2-0 din optimile cu Italia.