David Popovici a cucerit medalia de aur la proba de 200 de metri liber, la Europenele de la Belgrad

Înotătorul român David Popovici a câștigat vineri seara titlul de campion european la proba de 200 de metri liber, la Europenele de la Belgrad.

21/06/2024 , 19:39

David Popovici a câștigat proba de 200 de metri liber

David Popovici a câștigat vineri medalia de aur la proba de 200 de metri liber, la Campionatele Europene de la Belgrad.

Popovici și-a adjudecat victoria, după ce a ieșit pe primul loc cu timpul 1:43.13. Al doilea clasat a fost înotătorul lituanian Danas Rapsys (1:45.65), iar pe locul s-a clasat elveţianul Antonio Djakovic (1:46.32).

David Popovici își păstrează astfel titlul pe care l-a câștigat la Roma în 2022.

Anunțul Federației de Natație după ce David Popovici a câștigat titlul de campion european la 200 de metri liber

”Încă un frumos succes pentru România la Campionatele Europene de natație de la Belgrad. În această seară, David Popovici (19 ani) a cucerit medalia de AUR în proba de 200 m liber, la capătul unui superbe curse.

Elevul antrenorului Adrian Rădulescu a încheiat cele patru lungimi de bazin cu timpul de 1:43.13 min.

Pentru David este a doua medalie de AUR la Campionatele Europene de natație de la Belgrad, după cea din proba de 100 m liber, din urmă cu două zile.

Totodată, sportivul român a reușit să repete performanța de la Roma, din urmă cu doi ani, când s-a impus, de asemenea, în probele de 100 m și 200 m liber ale Campionatelor Europene de natație pentru seniori”, este mesajul Federației Române de Natație și Pentatlon Modern, publicat pe Facebook.

20/06/2024 , 21:02

Ștafeta României de 4x100 de metri liber, locul 5

În finala probei de ștafetă 4x100 de metri liber, David Popovici nu a mai reușit să "tragă după el" colegii. România s-a clasat pe locul al cincilea, cu timpul de 3:14.02.

Ştafeta României: David Popovici, George Raţiu, Alexandru Szilaghyi şi Patrick Dinu.

Ștafeta Serbiei a câștigat medalia de aur, Polonia a luat argintul, iar Grecia, bronzul.

20/06/2024 , 20:08

David Popovici, în finala probei de 200 de metri liber și în cea de ștafetă 4x100 metri liber, la Europenele de la Belgrad

În semifinalele de la 200 metri liber, dinamovistul a obţinut cel mai bun timp, 1:46.15 și a întors primul la 50 de metri și la 100 de metri. Finala acestei probe se va disputa vineri, de la ora 19:36.

În marea finală, cei mai tari adversari ai lui Popovici vor fi sârbul Velimir Stjepanovic, care a câștigat a doua serie a semifinalelor (1:47,12) și elvețianul Antonio Djakovic (1:47,31).

Popovici este campionul european în exercițiu al acestei probe, care este favorita sa. El deține și recordul în această competiție, cu 1,42,97, primul record obținut fără acel costum din poliuretan. În schimb, doar doi oameni au fost mai rapizi decât David în toată istoria: legendarii Paul Biedermann (1:42;00) și Michael Phelps (1:42,97).

David Popovici a ajuns în finală și la proba de ștafetă 4×100 m liber. După ultimul schimb, Popovici a recuperat incredibil și a încheiat cu al doilea timp. În finală au mai ajuns ștafetele din Croaţia, Grecia, Polonia, Serbia, Germania, Suedia şi Israel. Marea finală se va disputa astăzi, de la ora 20:45.

Știrea inițială:

Înotătorii români David Popovici şi Daniel-Laurean Popescu s-au calificat joi în semifinalele probelor de 200 m liber respectiv 50 m spate, din cadrul Campionatelor Europene de nataţie de la Belgrad, în timp ce ştafeta tricoloră de 4x100 m liber a ajuns în finală.

David Popovici, campion european la 200 m liber, a obţinut în serii cel mai rapid timp cu 1min45sec44/100, cu aproape două secunde mai rapid decât sârbul Velimir Stjepanovic (1min47sec18/100), cu a doua performanţă din serii.

Popovici, care a câştigat miercuri titlul european la 100 m liber, va concura în a doua semifinală, joi, de la 19:46 (ora României).

Denis Popescu a reușit calificarea în semifinale la 50 m spate cu al 14-lea timp

Denis-Laurean Popescu s-a calificat în semifinale la 50 m spate cu al 14-lea timp din serii (25sec58/100). El va evolua în a doua semifinală de joi, prevăzută de la ora 20:03.

În serii la ştafeta masculină de 4x100 m liber, România, în componenţă cu Patrick-Sebastian Dinu, Alexandru Szilagyi, Mihai Gergely şi David Popovici, a obţinut al treilea timp în serii (3min15sec20/100), după Serbia (3min13sec47/100) şi Croaţia (3min15sec13/100), şi va evolua în finala de joi de la ora 20:45.

La sărituri de la trambulina de 1 m, Alexandru Avasiloae a obţinut al 18-le punctaj în calificări (264,20 puncte) şi a ratat calificarea în finala de 12.

România participă cu 11 sportivi la Europenele de la Belgrad: David Popovici (100 m liber, 200 m liber, ştafeta de 4x100 m), Patrick Sebastian Dinu (50 m liber, ştafeta de 4x100 m liber), Mihai Gergely (50 m fluture, 100 m fluture, 200 m liber, ştafeta de 4x100 m liber), George Raţiu (50 m fluture, 50 m liber, ştafeta de 4x100 m liber), Richard Alexandru Szilagyi (50 m fluture, 50 m liber, ştafeta 4x100 m liber), Denis Laurean Popescu (100 m fluture, 50 m spate, 100 m spate).

La sărituri, cu probe prevăzute între 17 şi 23 iunie, îi vom avea ca reprezentaţi pe Ioana Cârcu (platformă), Amelie Foerster (trambulină 1 m, 3 m, sincron mixt la trambulina de 3 m), Angelica Muscalu (platformă) şi Alexandru Avasiloae (trambulină 1 m, 3 m, sincron mixt 3 m).

La Europenele 2022 de la Roma, România a obţinut două medalii de aur, ambele prin David Popovici la 100 m şi 200 m liber.