David Popovici, medalie de aur în proba de 100 de metri liber de la Europenele de natație

19/06/2024 , 19:55

Dinamovistul a terminat finala probei de 100 de metri liber cu un timp de 46,88. Maghiarul Nandor Nemeth, care a condus o bună parte din cursă și care a întors primul, s-a clasat al doilea la final (47,49), după ce Popovici a recuperat în ultima parte a întrecerii.

Popovici a fost la doar două sutimi de recordul mondial la 100 de metri liber pe care tot el l-a deţinut (46,86) și pe care l-a stabilit la Europenele de la Roma, în 2022, când avea doar 17 ani. Precedentul record a rezistat până atunci timp de 13 ani.

• Actualul record mondial (46 sec 80/100) este deţinut, din februarie 2024, de chinezul Zhanle Pan.

Pe locul al treilea al probei de 100 de metri liber s-a clasat sârbul Andrej Barna, cu timpul de 47.66.

Proba de 100 de metri liber este considerată proba-regină a natației.

Știrea inițială:

David Popovici concurează miercuri în finala de 100 de metri liber de la Campionatele Europene de natație de la Belgrad. Sportivul român s-a calificat cu cel mai bun timp din semifinale, 47,82 de secunde.

Următorii doi timpi au aparţinut sârbului Andrej Barna (48.04) şi maghiarului Nandor Nemeth (48.05). Românul Patrick-Sebastian Dinu, cronometrat cu al 14-lea timp, 48 sec 87/100, a ratat calificarea în finală.

Când e finala de 100 de metri liber și cine transmite proba

Finala probei de 100 de metri de la Campionatele Europene de natație de la Belgrad este miercuri seară, de la ora 19:52, ora României. Cursa va fi transimsă de Antena 3 CNN, dar și online, pe site-ul eurovisionsport.com.

Ce sportivi vor concura în finala de 100 de metri liber

1. David Popovici (România) - 47,82

2. Andrej Barna (Serbia) - 48,04

3. Nandor Nemeth (Ungaria) - 48,05

4. Kristof Milak (Ungaria) - 48,26

5-6-7. Danas Rapsys (Lituania) / Shane Ryan (Irlanda) / Jere Hribar (Croația) - 48,39

8. Kamil Sieradzki (Polonia) - 48,48

România la Europenele de la Belgrad

România participă cu 11 sportivi la Europenele de la Belgrad: David Popovici (100 m liber, 200 m liber, ştafeta de 4x100 m), Patrick Sebastian Dinu (50 m liber, ştafeta de 4x100 m liber), Mihai Gergely (50 m fluture, 100 m fluture, 200 m liber, ştafeta de 4x100 m liber), George Raţiu (50 m fluture, 50 m liber, ştafeta de 4x100 m liber), Richard Alexandru Szilagyi (50 m fluture, 50 m liber, ştafeta 4x100 m liber), Denis Laurean Popescu (100 m fluture, 50 m spate, 100 m spate).

Palmaresul lui David Popovici la seniori

Campionatele Mondiale de natație

• 2022: două medalii de aur la 100 de metri liber și 200 de metri liber

Campionatele Europene de Natație

• 2022: două medalii de ur la 100 de metri liber și 200 de metri liber

David Popovici s-a calificat și la Jocurile Olimpice de Vară de la Paris.

În 2022, David Popovici a participat și la seniori, și la juniori

În 2022, când avea doar 17 ani și 278 de zile, Popovici a devenit al doilea dintre cei mai tineri înotători care câștigă proba de 200 metri liber la Mondiale. Tot atunci, la Budapesta, el a luat aurul și la 100 de metri liber.

În același an au urmat Europenele de juniori de la Otopeni, unde Popovici a concurat în cinci probe individuale și într-una de ștafetă. Pentru România, acela a fost cel mai de succes Campionat European de Juniori.

Astfel, tânărul înotător a obținut aurul în probele de 50 de metri liber, 100 de metri liber și 200 de metri liber. A urmat ștafeta de 4×100 metri liber, compusă din David Popovici, Vlad Stancu, Ștefan Cozma și Patrick Dinu, când România a terminat pe primul loc. La o zi distanță, România a luat argintul la ștafeta mixtă de 4x100 de metri liber, compusă din David Popovici, Patrick Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu.

Tot în vara anului 2022, David Popovici a concurat la Europenele de seniori de la Roma, unde a doborât recordul mondial al lui Cesar Cielo, din proba de 100 de metri liber. A urmat un nou aur, dar în proba de 200 de metri liber, cu un timp de 1:42.97, cel mai rapid timp în costum textil din toate timpurile.

În toamna lui 2022, David Popovici a participat la Mondialele de juniori de la Lima (Peru), unde a obținut aurul în proba de ștafetă 4x100 de metri liber. În această probă, a doborât de două ori recordul Campionatului Mondial de juniori la 100 de metri liber: mai întâi la ștafetă în serii și apoi în finală.

În proba de 200 de metri liber, Popovici a câștigat medalia de aur, cu un record al campionatului, 1:46.18.

Până la finalul Mondialului de Juniori, ștafeta României a câștigat argintul în proba mixtă de 4x100 metri liber, iar apoi Popovici a cucerit medalia de aur la 100 de metri liber.

Popovici a încheiat anul 2022 cu Mondialul în bazin scurt, de la Melbourne, unde a stabilit un record mondial de juniori în semifinalele probei de 100 de metri liber.

În ultima zi a Mondialelor în bazin scurt, Popovici a câștigat argintul la 200 de metri liber, cu un timp record pentru România, 1:40.79.