Rapid București, umilită de CFR Cluj în Giulești cu 4-1. Giuleștenii au pierdut toate cele trei meciuri din play-off

Rapid București a fost umilită în Giulești de CFR Cluj cu scorul de 4-1 și a înregistrat astfel al treilea eșec consecutiv în play-off.

Rapid se clasează acum pe locul patru și pierde orice șansă la titlu. Dacă FCSB va câștiga în această seară cu Universitatea Craiova, Rapid va rămâne la 13 puncte în urma liderului.

CFR a marcat de patru ori în prima repriză, la doar câteva zile după plecarea lui Adrian Mutu, în urma umilinţei suferite în meciul contra echipei Corvinul Hunedoara.

Rapid a reuşit să pună mai multă presiune în ultimele zece minute şi a marcat golul de onoare, prin Rrahmani (81), după ce Sava a respins mingea şutată de Florent Hasani.

Sava s-a remarcat apoi la mingea trimisă cu capul de Alexandru Albu (85) şi la şutul lui Hasani din marginea careului (89).

CFR a fost condusă de pe margine de cuplul de tehnicieni Francisc Dican - Ovidiu Hoban.

Căpitanul echipei Rapid, Cristian Săpunaru, care a împlinit 40 de ani, a jucat meciul cu numărul 200 pentru giuleşteni.

Rapid a pierdut toate cele trei meciuri din play-off.

Rapid a câştigat ambele meciuri directe din sezonul regulat, cu 3-1 acasă şi 1-0 în deplasare.